Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji sprawozdanie

W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbyły się różne wydarzenia w placówkach edukacyjnych. Oto sprawozdania z imprez, które miały miejsce w SP 8 i PP 36.

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w Szkole Podstawowej Nr 8 we Włocławku pod hasłem: „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją ”. W dniach 07-13.10.2024r. w Szkole Podstawowej Nr 8 we Włocławku zorganizowano obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. W ramach tegorocznych obchodów na
szklonych korytarzach oraz w klasach pojawiły się gazetki tematyczne, propagujące wiedzę na temat dysleksji, a także na temat sławnych osób z dysleksją. Rodzicom przesłano materiały edukacyjne, dotyczące specyficznych trudności w uczeniu się. W
bibliotece pojawiła się wystawka książek związanych z wyżej wymienioną tematyką oraz na półkach bibliotecznych wyeksponowano książki, ułatwiające naukę czytania i pisania.
W ramach obchodów Tygodnia Świadomości Dysleksji przygotowano dla uczniów klas młodszych wiele ciekawych zajęć, dzięki którym poznali postacie słynnych dyslektyków oraz zaproszono ich do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Portret Sławnego
Dyslektyka”.
Uczniowie klas IV-VIII podczas zajęć z wychowawcą zapoznali się z prezentacją multimedialną zgodną z tegorocznym hasłem przewodnim „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”. W klasach zorganizowano także rozgrywki w przygotowaną specjalnie na tę okazję grę planszową z pionkami i kartami z pytaniami, zadaniami, wyzwaniami pt. „Droga do sukcesu- czyli gra o sławnych dyslektykach”. Uczniowie zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie literackim pt. „Piszę, bo lubię. Piszę, bo chcę. Piszę, bo potrafię”-2 edycja organizowanym przez Włocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji/ Szkoła Podstawowa nr 10 we Włocławku. Celem wszystkich zajęć było pokazanie mocnych stron osób z diagnozą dysleksji, przedstawienie mitów i faktów na temat dysleksji oraz uświadomienie jak ważna jest wzajemna tolerancja i akceptacja, różnorodność, rywalizacja w duchu braterstwa, dostrzeganie swoich mocnych stron oraz ciągła praca nad własnymi słabościami.

Tydzień dysleksji w Przedszkolu Publicznym nr 36 z oddziałami integracyjnymi im Wandy Chotomskiej we Włocławku. Przedszkole Publiczne nr 36 z oddziałami integracyjnymi im. Wandy Chotomskiej we Włocławku jak co roku włączyło się do obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w odpowiedni sposób dostosowane do wieku i możliwości naszych wychowanków. Panie nauczycielki zaplanowały i przeprowadziły w dniach od 7 do 11 października 2024 następujące działania w poszczególnych grupach wiekowych :

  • W grupach starszych film edukacyjny.
  • W ramach codziennego kontaktu z bajką czytano tzw. „bajki dla dyslektyków (krótsze, prostsze), starsze grupy zapoznano z pojęciem dysleksji poprzez „Bajki bez barier –dysleksja. Czytano też „Calineczkę„ autorstwa słynnego dyslektyka J.Ch.
    Andersena. W grupach integracyjnych przeprowadzono zabawy i ćwiczenia na lepszą koncentrację i uważność Metodą Dennisona, yogi dla dzieci.
  • W każdej grupie w ramach zabaw porannych ćwiczenia motoryki dużej (ćw. równoważne, gry w klasy, chodzenie po linii, czworakowanie, tory przeszkód o różnym stopniu trudności, wspinanie, zabawy dużą piłką, balonami)
  • W ramach zabaw inspirowanych przez nauczyciela ćw. manualne –koordynacja wzrokowo ruchowa (malowanie palcami, watą, dużym pędzlem na dużej powierzchni, lepienie z plasteliny i modeliny, tworzenie własnych kompozycji, rysowanie kredkami na dużych arkuszach, rysowanie na tablicy multimedialnej, wycinanie, wydzieranie).
  • Udostępniono i zachęcano dzieci do zabaw stolikowych (układanki dobieranki, puzzle, domina i memory o różnej wielkości, fakturze i tematyce).
  • Wspólnie wykonanie w grupach plakatu podsumowującego działania podjęte w tygodniu dysleksji.
  • Kodowanie na dywanie –odtwarzanie obrazka wg wzoru- młodsze grupy, zakodowane aktywności –z użyciem Geni Bot–starsze grupy.
  • Zabawy sensoryczne (ciecz nienewtowska, faktury różnego typu,) zabawy w Sali doświadczania świata-w ramach zajęć sensorycznych w grupach korekcyjno kompensacyjnych.
  • Dla rodziców przygotowano i udostępniono ulotkę z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi dysleksji oraz informacjami gdzie szukać pomocy na terenie Włocławka w razie potrzeby dla swojego dziecka.
  • Zdjęcia dokumentujące wyżej wymienione działania zostały zamieszczone na stronie przedszkola /włocławek.schoolpage.eu/ oraz facebook.

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego, pt. „Piszę, bo lubię. Piszę, bo chcę. Piszę, bo potrafię.”

W ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbył się konkurs literacki pt. „Piszę, bo lubię. Piszę, bo chcę. Piszę, bo potrafię.” – 2 edycja. Przebiegał on w trzech kategoriach wiekowych: kl. IV-VI, kl. VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe. Komisja konkursowa zgodnie z regulaminem postanowiła nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczestników:

  1. W grupie uczniów klas IV-VI (prace konkursowe wpłynęły wyłącznie z SP 10):
  • Pierwsze miejsce zajął Mateusz Świecik z SP 10
  • Drugie miejsce – Oliwia Matusiak z SP 10
  • Trzecie miejsce-Natan Wrzyszcz z SP 10

2. W grupie uczniów klas VII-VIII:

  • Pierwsze miejsce zajęła Maja Pawłowska z SP 14
  • Drugie miejsce – Gabriel Majewski z SP 10, Lena Jastrzębska z Zespołu
    Szkolno – Przedszkolnego nr 1 oraz Marta Figas z SP 23
  • Trzecie miejsce – Szymon Mistera z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1, Antoni Witczak z SP 23
  • Wyróżnienia otrzymują: Szymon Jankowski z SP 10, Michał Czerwiński
    z SP 23, Wiktoria Błaszkiewicz i Nadia Szmalenberg z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.

3. W grupie szkół ponadpodstawowych

  • Pierwsze miejsce zajęła Julia Guziejewska z Zespołu Szkół Ekonomicznych
  • Drugie miejsce – Martyna Dąbrowska z II LO
  • Trzecie miejsce – Mikołaj Przybyszewski z III LO
  • Wyróżnienia otrzymują: Ewa Sakowska z II LO; Renata Wąsik, Wiktoria
    Kowalczyk i Kacper Gawłowski z Zespołu Szkół Ekonomicznych


Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się 22.11.2024r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Arentowicza. Wzięli w niej udział uczestnicy, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście. Nagrody ufundowali organizatorzy, m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Włocławki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji, Szkoła Podstawowa Nr 10 oraz sponsorzy: Atlanta Poland S.A., Firma Skibicki Zabudowy Sp. z  o.o.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a sponsorom Dziękujemy.

Życzenia Wielkanocne

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.

Podsumowanie obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

W Szkole Podstawowe nr 10 we Włocławku w ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbyły się podsumowania dwóch
konkursów: literackiego i plastycznego.
Pierwszy z nich – konkurs literacki „Piszę, bo lubię. Piszę, bo chcę. Piszę, bo
potrafię” przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: kl. IV-VI, kl. VII-VIII i szkoły
ponadpodstawowe. Komisja konkursowa, zgodnie z regulaminem, postanowiła
nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczestników:

  • W grupie uczniów klas IV-VI nagrodę otrzymała Marta Figas ze Szkoły
    Podstawowej nr 23, a wyróżnienie Antoni Lechus ze Szkoły Podstawowej
    nr 1 w Brześciu Kuj i Natan Wrzyszcz ze Szkoły Podstawowej nr 10.
  • W grupie uczniów klas VII-VIII nagrody otrzymały: Nina Włodkowska ze
    Szkoły Podstawowej nr 23 i Róża Lachowska ze Szkoły Podstawowej nr
    23, a wyróżnienie Alicja Czmara ze Szkoły Podstawowej nr 23.
  • W grupie szkół ponadpodstawowych nagrodę otrzymała Karolina
    Piernikowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku, a
    wyróżnienie Julia Guziejewska z Zespołu Szkół Ekonomicznych we
    Włocławku.

Wymienione osoby otrzymały dyplomy i nagrody, a pozostałe dyplomy i
nagrody pocieszenia.

Drugi konkurs, który odbył się w tym roku, to konkurs plastyczny pod tytułem „Dary
dysleksji – słynne osoby z dysleksją i ich dzieła”. Przebiegał w dwóch kategoriach
wiekowych: kl. IV-VI i kl. VII- VIII. I tak też zostały prace ocenione i nagrodzone.

  • W kategorii klas IV-VI komisja konkursowa postanowiła przyznać jedną
    nagrodę i jedno wyróżnienie. Nagrodę otrzymała Gabriela Potyra ze Szkoły
    Podstawowej nr 23, a wyróżnienie Karolina Kruszyńska ze Szkoły
    Podstawowej nr 14.
  • W kategorii klas VII-VIII komisja przyznała dwa wyróżnienia. Otrzymali je
    Nikodem Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Natalia Miziura ze
    Szkoły Podstawowej nr 3.

Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie plastycznym zostały zamieszczone w
kalendarzu na rok 2024 wydanym przez 31 Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
Wspomniane kalendarze otrzymali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie plastycznym, szkoły uczestniczące w obydwu konkursach oraz sponsorzy.
Ufundowanie nagród i dyplomów oraz wydanie kalendarza powstałego w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji nie byłoby możliwe bez wsparcia osób i
instytucji, którym problem dysleksji jest bliski. Wśród nich są organizatorzy konkursów oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. w Toruniu Zakład Polskie Przetwory we Włocławku, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Saniko Sp. z o.o., Skibicki Zabudowy SP. z.o.o., Kujawsko – Dobrzyński Bank Spółdzielczy we Włocławku, CK FROST sp.o.o. ze Śmiłowic.

Podsumowanie konkursów literackiego i plastycznego

Podsumowanie konkursu literackiego „Piszę, bo lubię. Piszę, bo chcę. Piszę, bo potrafię” oraz plastycznego „Dary dysleksji- słynne osoby z dysleksja i ich dzieła”, które odbyły się w ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbędzie się 28 listopada 2023 r. o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej nr 10 we Włocławku, przy ul. Starodębskiej 21 b.